PATŘÍTE K LIDEM, KTERÝM NENÍ LHOSTEJNÝ JEJICH ŽIVOT A RÁDI BYSTE NA SOBĚ PRACOVALI?
UČÍTE SE RÁDI NOVÝM VĚCEM A MÁTE ZÁJEM O ZLEPŠENÍ VAŠEHO ŽIVOTA?
PAK JSTE TADY SPRÁVNĚ.
SPOLEČNĚ SE MNOU SE BUDETE ROZVÍJET, PRACOVAT NA SPLNĚNÍ SVÝCH SNŮ, DOZVÍTE SE SPOUSTU ZAJÍMAVÝCH INFORMACÍ A NAUČÍTE SE NOVÝM VĚCEM, KTERÉ VÁM USNADNÍ ŽIVOT.
ALE NIC NENÍ JEN TAK. V PRVNÍ ŘADĚ MUSÍTE CHTÍT VE SVÉM ŽIVOTĚ NĚCO ZMĚNIT.
PŘEJI VÁM HODNĚ VYTRVALOSTI, TRPĚLIVOSTI A ODVAHY NA CESTĚ ZA SVÝMI SNY.

SHABANA

PSYCHOLOGIE

Jak se projevuje sociální fobie? 1. část

12. srpna 2014 v 10:59 | Shabana
Milí přátelé,
v neděli jsem uvedla novou rubriku a nyní vám do ní přináším nový článek. Budu se v něm zabývat projevy sociální fobie.
Ale jelikož nejsem odborník, nechám za sebe mluvit autory - Jána Praška a Janu Vyskočilovou.

Fobie - v tomto případě sociální fobie - je výrazný strach, který se objevuje v mezilidských situacích. Při vystavení se sociálním situacícm se objeví typické příznaky sociální úzkosti.
Sociální fobie se obvykle začíná projevovat v pubertě, v dospívání, méně často může vzniknout později. Člověk, který má sociální fobii, se bojí společenského styku s jinými lidmi. Často nemůže v jejich přítomnosti mluvit, jíst, psát, telefonovat, zpívat apod. Podstatou tohoto strachu je obava ze zvědavých či pátravých pohledů jiných lidí. Obvykle se dají určit konkrétní sociální situace, ve kterých člověk pociťuje větší strach - např. když se má zúčastnit nějaké důležité schůze či setkání, a naopak situace, kde je strach menší, např. mezi příbuznými. Převážná většina lidí, kteří mají sociální fobii, se navíc obává, že se v dané sociální situaci zcela přestanou ovládat, že je jejich strach zcela přemůže a začnou panikařit nebo něco horšího. Tento strach bývá spojen s touhou vyhnout se dané situaci. Tato touha vede k vyhýbání se pobytu ve společnosti, zejména v malých skupinkách. Lidé mající sociální fobii jsou nejraději doma, nechodí mezi lidi, odmítají pozvání do společnosti, nezvou návštěvy apod. Mohou mít také potíže s nakupováním v obchodech, kde prodavačka obsluhuje za pultem osobně. V zaměstnání se vyhýbají setkáním personálu, schůzím i neformální zábavě s kolegy po práci, často společným obědům. Situace mohou být velmi specifické (tj. omezující se např. na jedení před druhými nebo mluvení na veřejnosti, setkání s neznámým, telefonování, užívání veřejné toalety apod.) nebo difuzní (tj. zahrnující téměř všechny sociální situace mimo kruh rodiny). Sociální fobie je obvykle spojena s nízkým sebehodnocením, obavou
z autorit a strachem z kritiky.

Poznáváte se v těchto projevech někdo? Pokud ano, vězte, že se s tím dá něco dělat. V budoucích článcích, až se probereme teorií sociální fobie, si rovněž povíme, jak vyzrát na naše strachy. Já se taky velmi ráda poučím, jelikož se
v některých příznacích poznávám.

Mějte se fajn.

Shabana

http://www.kurzyproradost.cz/?a_box=5dcf74vk

Sociální fobie

10. srpna 2014 v 18:29 | Shabana
Krásný večer,
dovolte mi, abych vás uvedla do tajů psychologie. V tomto a ve spoustě dalších budoucích článcích se budeme společně věnovat tématu SOCIÁLNÍ FOBIE. Jistě to znáte. Ve škole jste měli něco povídat před tabulí a přede všemi svými spolužáky. Někteří z vás s tím třeba problém neměli. Právě naopak, spíše jste se rádi před ostatními předváděli a měli jste z toho ještě srandu. Bohužel ne všichni máme to štěstí. Já sama jsem i dnes velmi nervózní, když mám mluvit před větším počtem lidí. Člověk to má sice dáno od přírody, ale to neznamená, že se s těmito strachy nedá pracovat. A tomu se právě budou věnovat následující články v této rubrice. Čerpat budu ze sešitu, který jsem si nedávno ze zvědavosti vzala v čekárně u paní doktorky. Jeho autory jsou Ján Praško a Jana Vyskočilová. A myslím, že jeho název STOP NADMĚRNÉMU STUDU mluví za vše. Sociální fobie není jen strach z mluvení před více lidmi. Je toho mnohem více, ale o tom až v příštím článku.

Užijte si zbytek neděle.

Shabana

http://www.kurzyproradost.cz/?a_box=5dcf74vk

 
 

Reklama
2ban-234x60.gif